7 sposobów na lepszą organizację czasu

„Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli” – Brian Tracy

„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić” – Albert Einstein

Czas ma to do siebie, że płynie i czy tego chcemy, czy nie sekundy przekształcają się w minuty, a minuty w godziny, dni i lata. Tylko od nas zależy jak ten czas spędzimy i jak go wykorzystamy. Od jakiegoś czasu pracuję nad tym, aby wykorzystać mój czas jak najlepiej, aby poza pracą mieć również czas na pozostałe obowiązki jak studia, spacery z moim psem, czas spędzany z partnerem oraz oczywiście pisanie ukochanego bloga. Dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami listą 7 wskazówek, które pomogą lepiej zorganizować swój czas i sprawić, że określone cele staną się wykonalne.

1. Planuj swój dzień
Pierwszym i najważniejszym krokiem, bez którego ciężko jest zorganizować swój dzień i określić cele jest posiadanie plannera lub kalendarza, w którym można to zapisać. Może to być kalendarz w wersji papierowej, jak i elektronicznej, np. Google Calendar. Osobiście wolę wersję papierową, ponieważ lubię używać kolorów oraz zapisywać również takie rzeczy jak: pomysły na posty, ważne maile i telefony do wykonania oraz informacje jak: posiłki czy ilość wypitej wody. Staram się planować swój dzień z jedno- lub dwudniowym wyprzedzeniem.

2. Wybierz trzy najwa
żniejsze zadania
Każdego wieczora określ trzy najważniejsze, absolutne „must to do” na kolejny dzień. W określeniu trzech najważniejszych zadań pomogą pytania takie jak: Gdybym miała zajmować się tylko jedną rzeczą w ciągu dnia, która przyniosłaby korzyści mi lub firmie, dla której pracuję, co by to było? Gdyby to były dwie czynności, jakie by one były? A gdybym mogła wybrać trzy? Zapisz je w planerze i do dzieła!

3. Uporządkuj swoją przestrzeń
Stosy papierów na biurku, książki oraz losowe przedmioty nie sprzyjają dobrej organizacji czasu. Utrzymując ład i porządek miejscu pracy, oszczędzamy czas na poszukiwaniu potrzebnych dokumentów i notatek. Raz na jakiś czas, poświęcam 15 min na uprządkowanie mojego biurka, segregując dokumenty oraz wyrzucając zbędne rzeczy. W tym przypadku obowiązuje zasada, im mniej, tym lepiej.

4. Unikaj rozpraszaczy
Kiedy realizujesz zaplanowane zadania ważne jest, aby ograniczyć do minimum udział tzw. „rozpraszaczy” takich jak social media, telefony oraz sprawdzanie maili. Każda taka przerwa działa rozpraszająco i spowolnia naszą pracę. Ciekawym sposobem są aplikację, które monitorują czas spędzany w social mediach lub na stronach www i generują raporty na podstawie których możemy ocenić ile czasu nam ucieka na przeglądaniu sieci. Dodatkowo można ustawić czasowe blokady na strony, które zablokują do nich dostęp na czas wykonywania pracy. Wypróbuj aplikacje takie jak: Rescue Time, Cold Turkey oraz Block Site, które jest rozszerzeniem do Google Chrome.

5. Używaj kolorów
Zapisując zadania na dany dzień warto zaopatrzyć się w kolorowe długopisy, którymi możemy zapisać listę rzeczy do wykonania każdego dnia. Czerwony to zadania absolutnie priorytetowe, które wykonuję w pierwszej kolejności, niebieskie ważne, które powinnam wykonać oraz różowe, które chciałabym zrobić. Kolory przykuwają uwagę, są przyjemne dla oka i sprawiają, że zapamiętujemy lepiej.

6. Zaczynaj rano
Poranki uchodzą za czas, w którym nasza produktywność jest na wysokim poziomie. Dlatego warto zacząć swój dzień od zadań najważniejszych i wymagających największego zaangażowania. Po pierwsze wykonanie tego zadania spowoduje, że z naszej listy zniknie najtrudniejsze zadanie, a my poczujemy satysfakcję z jego wykonania ? W moim przypadku po wykonaniu najtrudniejszego zadania na samym początku, oddycham z ulgą i mam większą motywację, żeby ogarniać pozostałe rzeczy z listy.

7. Rób przerwy
Zaplanuj również czas na przerwę, która jest ważnym elementem produktywnego dnia. Godziny spędzone przed komputerem, męczą nasze oczy oraz kręgosłupy, oraz powodują, że efektywność naszych działań spada. Odejdź od komputera na 5 lub 10 minut, przewietrz się na krótkim spacerze lub otwórz okno, wyłącz monitor i daj odpocząć oczom i głowie. Zauważyłam, że pracując bez przerwy mam częste, ale krótkie bóle głowy oraz moje oczy szybciej się męczą i po całym dniu nie jestem w stanie zrobić nic więcej związanego z pracą przy komputerze.

Tych kilka wskazówek pomogło mi usprawnić realizację celów wyznaczonych na konkretny dzień oraz sprawiło, że łatwiej mi pogodzić pracę z życiem prywatnym i pasjami.

Jakie są Wasze sposoby na organizowanie czasu? Chętnie poznam i wypróbuje nowe pomysły.

Share: