Czy wiesz ile jedzenia marnujesz?

1/3 wytwarzanej żywności na świecie ląduje w koszu. Ciężko w to uwierzyć, że 1.3 bilionów ton produktów spożywczych rocznie marnuje się, w momencie gdy prawie miliard osób boryka się z problemem głodu.

 

Na początek kilka faktów

W Polsce marnuje się około 9 milionów ton żywności rocznie, z czego mniej więcej 53% pochodzi z gospodarstw domowych. Statystyczny Polak wyrzuca do kosza 52 kg żywności w ciągu roku.

Starty są ogromne, żywność zamiast trafiać na talerze, trafia do kosza. Jednak na tym marnowanie się nie kończy, ponieważ oprócz jedzenia w grę wchodzą woda, energia, paliwo oraz inne zasoby potrzebne do produkcji i transportu żywności. To nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Ze statystyk wynika, że do najczęściej marnowanych produktów należą pieczywo, warzywa, owoce oraz jogurty.

Fakty są bezlitosne, ale ile osób tak naprawdę poddaje temat głębszej refleksji, zaglądając do własnej lodówki?

Postanowiłam zajrzeć do swojej, bo zdarza mi się wyrzucać coś, co „przypadkiem” się przeterminowało lub wciśnięte w najgłębszy kąt lodówki, zaczęło żyć własnym życiem.

Oto co znalazłam:

Kiwi, pozostałość po puddingu z chia robionego w zeszłym tygodniu. Dla niego to naprawdę ostatni dzwonek. Zdecydowanie trzeba coś z tym zrobić!

Papryka i cebula. Takie skrawki zostają mi praktycznie za każdym razem. Łatwo je zużyć w sałatce, na kanapce lub dodając do dania z ryżem.

Niestety tej dwójki nie udało się uratować. Zarówno dynia, jak i cukinia spleśniały ;(

Jestem świadoma, że wyrzucam jedzenie i czuję mocną potrzebę żeby coś z tym zrobić. Czy to nie paradoks, że tak wielu z nas może pozwolić sobie na wyrzucenie pieczywa, warzyw lub wędliny, kiedy inny nie mogą pozwolić sobie na zakup żadnego z wyżej wymienionych produktów?

Jak walczyć z problemem marnowania żywności?

Kilka wskazówek dzięki, którym można ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia:

  • Dojrzałe owoce idealnie nadają się na smoothie
  • Warzywa mogą być bazą do zup lub sałatek
  • Lista zakupów pomoże uniknąć zakupu produktów, których nie potrzebujemy
  • Zapasy żywności należy robić na maksymalnie 4-5 dni
  • Dania przygotowane w dużych ilościach warto mrozić
  • FIFO: First in, first out czyli zasada dobrze znana w gastronomii, mówiąca o wykorzystywaniu produktów, które w pierwszej kolejności trafiły do lodówki
  • Nie wszystkie warzywa i owoce mogą być przechowywane w lodówce, np:  banany, jabłka, gruszki, ananas, mango,cytrusy, pomidory, ziemniaki, cebula oraz czosnek należy przechowywać poza nią
  • Sałata, brokuły, szparagi, papryka, kalafior to warzywa, które lubią niskie temperatury

Zacznij już dziś

Warto pamiętać, że zmiany są sumą mniejszych kroków, które razem prowadzą do czegoś większego <3

Zajrzyj do swojej lodówki i wykorzystaj produkty, które miałyby się zmarnować!

Polecam również prezentację Tristama Stuarta na ted.com, który w dość obrazowy sposób wyjaśnia jak duży jest problem wyrzucania żywności  KLIK

Share: