Powinność czy Pasja – co wybierasz?

Są momenty w życiu, w których przypadkowo natrafiamy na znaki, które są dla nas drogowskazem w momencie, gdy czujemy się zagubieni i nie wiemy którą drogą pójść. Zastanawiamy się, czy to co robimy, jest dla nas właściwe? Czy może czas obrać inną drogę i diametralnie zmienić swoje życie?


Takie decyzje to ryzyko, to również strach przez nadchodzącą zmianą, ale także dreszczyk emocji, który towarzyszy podróży w nieznane. Z pomocą przychodzi książka: Powinność czy Pasja. Znajdź swoje powołanie i podążaj za nim”, która krok po kroku pokazuje jak odnaleźć tę drogę.

Niebanalna lektura, która inspiruje

Ta niezwykła książka trafiła do mnie dzięki Wydawnictwu Sensus, jednak wtedy nie miałam pojęcia jak wielkie zrobi ona na mnie wrażenie i jak bardzo skłoni do refleksji.
Książka ta nie jest opasłym tomem wypełnionym tekstem od początku do końca. To nie jest też typowy poradnik, gdzie przeczytacie o tym, jak zmaksymalizować swoją produktywność i wyznaczyć sobie tysiące celów na najbliższe kilka miesięcy.

„Powinność czy Pasja” to przyjemna lektura, napisana lekko, nietypowo z dużą ilością ilustracji oddziałujących na wyobraźnię. Czytanie jej to czysta przyjemność. Ta książka to doświadczenie, które zainspiruje Was do zajrzenia w głąb siebie w celu odnalezienia tego właściwego powołania. Jeżeli jesteście na początku drogi zastanawiając się czym jest Wasze pasja i co chcecie tak naprawdę robić w życiu to ta książka jest zdecydowanie dla Was.

W książce znajdziecie wiele inspirujących cytatów autorstwa malarzy takich jak Vincent Van Gogh czy Salvador Dali. Wybór jest nieprzypadkowy, ponieważ autorka, Elle Luna właśnie dla malarstwa rzuciła pracę w prężnie rozwijającej się firmie startupowej.

Po co mi to powołanie?

Czy realizowanie siebie poprzez powołanie to droga do sukcesu i szczęścia? Autorka twierdzi, że wszyscy jesteśmy od urodzenia na ścieżce powołania, tylko wielu z nas zwyczajnie zapomina, żeby iść. Czasami zatrzymujemy się przytłoczeni obowiązkami, sparaliżowani strachem przed zmianą i porażką. Zdarza się, że idziemy w złym kierunku lub robimy kilka kroków do tyłu. Każdy ma swoje powołanie, które jest do nas przypisane i jedyne co musimy zrobić, to odkryć je i dać mu dojść do głosu.

Jak to zrobić?

Stopniowo, małymi krokami odkrywać siebie poprzez uważne słuchanie swoich potrzeb, obserwację zachowań i myśli.
Zapytajcie swoich bliskich, jacy byliście jako dzieci. Czy spędzaliście czas na zewnątrz w gronie kolegów, czy raczej zostawaliście w domu bawiąc się swoimi ulubionymi zabawkami lub czytając książki? Nasze zachowania z dzieciństwa mogą być wskazówką, która pomoże nam zrozumieć nasze prawdziwe ja, które gdzieś ukryło się pod stertą obowiązków życia codziennego.

Ta książka skradła mi serce swoją niebanalnością, prostotą i przesłaniem.
Przypomina ona  jak ważne jest słuchanie i zrozumienie własnych potrzeb, realizacja marzeń i własnych pasji oraz odkrywanie niezbadanych horyzontów.

Na koniec pozostawiam Was z pytaniem, które bardzo utkwiło mi w pamięci i skłoniło do refleksji:

Jakie jedno działanie możesz podjąć już dziś w imię własnego powołania?

 

Elle Luna, Powinność czy Pasja. Znajdź swoje powołanie o podążaj za nim, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2017

Share: