Tu i teraz – czyli jak „Odczarować medytację”

„Istota medytacji to pełna świadomość, przytomna obecność, uważność rozumiana jako umiejętność skupienia uwagi na tym, co się dzieje obecnie, na tu i teraz”

Te słowa idealnie opisują medytację i stan z nią związany. Jest to stan harmonii, pełnej akceptacji naszych myśli, tych dobrych i złych i pozwolenie im płynąć. Czasami wydaje się, że pęd myśli jest nie do zatrzymania, ale przychodzi taki moment, kiedy umysł zwalnia obroty i daje nam szansę dotrzeć w głąb siebie. Kiedy raz doświadczysz tego stanu, zrozumiesz jak wspaniałym doświadczeniem jest medytacja.

Książka „Odczarować medytację” spełnia obietnicę złożoną w tytule i rzeczywiście „odczarowuje” ten mistyczny rytuał zastrzeżony dla buddyjskich mnichów odizolowanych w klasztorach. Ta książka udowadnia, że medytować może każdy, bez względu na stan uduchowienia, status społeczny, płeć czy pochodzenie. Medytacja nie wymaga żadnych kosztów ani specjalnego miejsca. Potrzeba jest chęć spróbowania oraz podstawowa wiedza na ten temat. Jeżeli zastanawialiście się czy rzeczywiście warto spróbować, polecam „Odczarować medytację” autorstwa Doroty Mrówki, gdyż ta książka rozwieje wszelkie wątpliwości.

Korzyści z medytacji

Czy warto medytować? Na pewno warto spróbować, bo to ciekawe doświadczenie. Medytacja to wspaniała okazja to wyciszenia myśli, zrelaksowania się po ciężkim dniu oraz forma pracy nad sobą. Medytacja uczy cierpliwości, zrozumienia i akceptacji dla samego siebie oraz otaczającego nas świata.

Osobiście lubię medytować w momentach, gdy mam dużo stresu i pracy lub potrzebuję wyciszyć myśli, aby następnie zająć się kolejnymi zadaniami.

Jak zacząć?

Do medytacji nie trzeba wiele. Wystarczy krzesło, wygodna poduszka lub łóżko. Nie ma ściśle określonej metody medytacji, równie dobrze można spacerować jednocześnie medytując. Ważne, aby mieć poczucie uważności i bycia tu i teraz.

Na start polecam aplikację Insight Timer, w której znajdziecie tysiące medytacji na wiele okazji. Większość z przewodnikiem co znacznie ułatwia sprawę w szczególności na początku przygody z medytowaniem. Najfajniejsze w tej aplikacji jest to, że widać ile osób ma świecie medytuje w tym samym momencie. Można im nawet podziękować za wspólną medytację lub zwyczajnie porozmawiać. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna zarówno na Androida, jak i w Apple Store.

„Odczarować medytację”, Dorota Mrówka, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2017

Share: