Wszystko zaczyna się w głowie – czyli o tym jak wprowadzić zmiany w swoim życiu

“Każdy ma swój czas, żeby zacząć.” Taki cytat znajdziecie na jednej z pierwszych stron książki Wszystko zaczyna się w głowie autorstwa Karoliny Cwaliny. Może warto sprawdzić, czy to właśnie dobry czas na zmiany w Waszym życiu?

Muszę się przyznać, że lubię ładne i estetycznie wydane książki, a ta szczególnie przypadła mi do gustu, bo jest różowo-złota! Połączenie idealne. Taką książkę zwyczajnie fajnie mieć na półce lub podarować ją jako prezent mamie, siostrze lub przyjaciółce – z pewnością będą zadowolone.

Określanie celu

Podoba mi się podejście autorki do wprowadzania zmian, ponieważ zdecydowanie podkreśla, że jest to proces, który nie trwa i nie daje efektów po tygodniu lub dwóch. Zmiana wymaga czasu, pracy, ale najpierw potrzeba chęci i świadomości tego, co chcemy osiągnąć.  Najważniejszy jest CEL. Bez celu ciężko ruszyć przed siebie, bo nie widzimy tego magicznego światełka w tunelu, wierzchołka góry czy linii mety.

Jest garstka szczęściarzy, którzy już na starcie wiedzą co i jak chcą osiągnąć. Pozostali muszą szukać. Autorka w tym pomaga, ponieważ książka wypełniona jest ćwiczeniami, które najpierw ułatwią zrozumienie swoich potrzeb i dążeń, a później pokażą jak można zaplanować drogę do osiągnięcia celu. Na każde ćwiczenie jest przeznaczone dodatkowe miejsce, więc można zapisywać wszystko  bezpośrednio w książce, co znacznie ułatwia sprawę, ponieważ nie potrzebujemy żadnych kartek, które przypadkiem mogą się zgubić, a my możemy stracić nasze cenne zapiski ?

Dobór strategii i planowanie

Kolejny kluczowy element, bez którego nie da się pójść dalej to PLANOWANIE.

Bez dobrego planu to i na prostej drodze można się zgubić. Więc, żeby zmaksymalizować efekt i nie pogubić się w gąszczu obowiązków zawodowych i prywatnych, warto przysiąść i rozpisać, jak i co robimy, aby osiągnąć nasze cele.  Autorka zachęca do planowania w niedzielę, tak aby mieć pewność, że wszystko jest rozpisane i gotowe na nadchodzący tydzień. Brzmi rozsądnie, ponieważ wiele razy siadałam do rozpisywania planu tygodnia w poniedziałek przed południem i właściwie nie miało to żadnego ładu, bo dzień już trwał, a ja nie miałam głowy do planowania całego tygodnia, gdyż musiałam załatwiać bieżące rzeczy.

W książce znajdziecie nawiązania do metody Kaizen, czyli do realizowania celów poprzez wykonywanie „małych kroków”, które budują pożądany nawyk i w ostatecznym rozrachunku są niezwykle efektywne. Więcej na ten temat pisałam tutaj.

Wszystko zaczyna się w głowie to książka, w której również znajdziecie wiele historii z  życia samej Karoliny Cwaliny, która zawodowo zajmuje się coachingiem oraz jest pomysłodawczynią projektów Sexy zaczyna się w głowie oraz Sukces zaczyna się w głowie. Na przykładzie własnego doświadczenia pokazuje, że osiągnie celów wymaga pracy, motywacji i dobrego planu. I choć to nie jest łatwe to bardzo się opłaca.

Nie bój się zrobić pierszego kroku

Ta książka to pewnego rodzaju iskierka, impuls do działania, która poprowadzi przez proces zmian, bez przymusu i obowiązku. Chęć zmiany trzeba znaleźć wewnątrz siebie, bez tego nie da się zacząć.

Czasem ta chęć już jest, ale czujemy strach lub brak motywacji. Warto w takich momentach przełamać się i wyjść ze strefy komfortu, aby dać sobie szansę na poznanie się z innej strony. Nowe oblicze może zaskoczyć, ale jest to warte ryzyka. Gdy już raz otworzycie drzwi do zmian i nabierzecie pędu, każde kolejne wyzwania będą tylko kolejnym etapem na Waszej drodze do realizacji marzeń.

Mam dla Was niespodziankę w postaci konkursu organizowanego na Instagramie razem z Wydawnictwem Sensus.

Wszystkie informacje znajdziecie pod zdjęciem na Instragramie, na którym znajduje się książka Wszystko zaczyna się w głowie”.

Powodzenia <3

Share: